Wczoraj postawiłem sobie LMS-a za pomocą instalatora:
(szkoda, że nie ma oficjalnej dystrybucji ze zintegrowanym i w pełni funkcjonalnym LMS-em)
W przeszłości jako routera używam HP Thin Client 7530 z zainstalowanym Ubuntu Server 14.04.
Wbudowane RJ45 (lan0) robiło za WAN. Do niego wpięty był RJ45 od mojego dostawcy.
Mam dwa interfejsy LAN:
lan0 - karta USB<-> RJ45 na potrzeby własnej domowej sieci (kilka komputerów i urządzeń sieciowych, ja, żona, dzieci) - przydzielane są tu adresy z puli 192.168.1.X
wlan0 - karta USB WiFi TL-WN422G + hostapd (softwareowy AP) na potrzeby urządzeń klienckich - przydzielane są tu adresy z puli 192.168.2.X.
Klienty to Airlive 5460 v2, działające w trybie WISP. Wszystko działa na 2.4 GHz - na moje potrzebywystarczające.
Prędkość łącza definiowana bezpośrednio na Airlive 5460, zabezpieczona dodatkowo postawionym na routerze (HP 7530) niceshaperem.
Jako serwer DHCP na moim routerze stawiałem dnsmasq, który na podstawie adresów MAC przydziela odpowiednie adresy IP, zarówno na interfejscie lan0 jak i wlan0.
Prędkość łącza dla hostów nie dodanych do /etc/niceshaper/class.conf jest tłumiona niemal do zera.
Do tego serwer PXE, z kilkoma narzędziami i dystrybucjami linuksa.
Teraz zaopatrzyłem się w HP 5540, na którym chciałbym rozpocząć przygodę z LMS (chociażby po to, by zobaczyć co to jest, jakie możliwości daje).
Spróbuję zrobić coś, co wykorzystywałem w przeszłości: tzn. WAN po RJ45 (wan0), oraz dwie odseparowane sieci LAN (jedna dla mnie, druga dla klientów). Role takiego układu są dwie - odrębny interfejs (klienci podpięci są drogą radiową do karty sieciowej USB robiącej za AP), a moja sieć domowa to switch wpięty po RJ45 do lan0 (mało wygodnie byłoby mi się z komputerów wewnątrz domu łączyć z anteną wystawioną na dachu). Czyli dwie sieci lan to separacja (inna pula adresów) oraz inny interfejs (radiowy / kablowy).
Przydałaby mi się pomoc w zakresie LMS-a:
1. Jak skonfigurować interfejsy LAN (lan0, wlan0) - już wiem, że muszę to zrobić ręcznie (jak dawniej), poza panelem LMS.
2. Domyślam się, że hostapd będę musiał zainstalować w sposób klasyczny (z pominięciem panelu LMS ?) i gdy już będę miał w systemie dostępne wlan0 będę mógł coś dokonfigurować w LMS-ie?
3. Jak ustawić odrębną pulę adresów dla lan0 (192.168.1.X) oraz dla wlan0 (192.168.2.X) - wcześniej osiągałem to za pomocą serwera DHCP dnsmasq, w LMS nie wiem jak to działa.
4. Kontrola prędkości. Każdy sąsiad to AirLive 5460 w trybie WISP, a więc z NATem (co zapewnia podstawową separację sieci). Zatem każdy klient to pojedynczy adres IP. W jaki sposób zadeklarować maksymalny dla danego klienta download / upload ? W przypadku sumarycznego przekroczenia przez klientów dostępnego pasma, niech łącze dzielone jest równomiernie.
5. Skuteczna separacja klientów w podsieci 192.168.2.X (wlan0) oraz całkowite odseparowanie podsieci wlan0 od lan0. Brak separacji hostów w mojej domowej sieci lan0.
Na pierwszy rzut, tyle chciałbym osiągnąć.
Jak kolega zauważył, nie pozostaje mi nic innego jak tylko sumiennie przeczytać dokumentację.
Mam nadzieję, że znajdę w niej odpowiedzi na podstawowe dla mnie pytania.