Przemysław Backiel wrote:
obie metody są dobre. tzn. liczenia netto z kwoty brutto i odwrtonie ale z tej faktury nie wynika dlaczego jest taka różnica. Mój księgowy twierdzi, że gdyby była pozycja, cena jednostkowa brutto - wszystko byłoby ok. Ale takiej pozycji na fakturze nie ma.
to o czym mówisz nie jest problemem i nie jest określone przepisami, natomiast do tej pory nie wiedziałem, czy podatek należy liczyć od ceny jednostkowej, czy od sumy, jednak z rozporządzenia o fakturach to wynika dość jednoznacznie: § 9. 1. Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej: 5) jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług; 6) cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto); 7) wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto); 8) stawki podatku; 9) sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu; 10) kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku; 11) wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu; 12) kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.
... czyli LMS liczy źle. Podatek ma być liczony od sumy (ustęp 10) i dodatkowo nie ma wymogu podawania ceny brutto poszczególnych pozycji/produktów. Niestety poprawienie tego nie będzie proste, bo najlepszym rozwiązaniem było przejście na ceny netto (ale niestety bardzo pracochłonnym). Byćmoże da się to obejść inaczej, ale już kiedyś się nad tym zastanawiałem i nie wyglądało to dobrze.