Tak jak się spodziewałem... sam nie masz pojęcia jak to zrobić..... nara P.S. Nie odpisuj bo niczego pożytecznego to nie wniesie
A myślałem że takich już nei robią, a jednak.
Otórz jak powie Ci każdy księgowy z pojęciem o prowadzeniu choćby DG zapłaty rejestrujemy w kwotach brutto.
Tak długo jak ustawa o rachunkowości nie wprowadzi obowiązku mówienia: zapłaciłem 150 z czego 100 netto a 22 vatu, a pozostałe 28 na poczet następnej to Ty/księgowy (a radzę Ci szczerze poszukaj dobrego i zaproś na kawę to Ci to wyjaśni) decydujecie jakie zobowiązanie dana wpłata pokrywa.
Ba możesz olać pole tytułem z numerkiem faktury czy też wezwania do zapłaty. Możesz uznać to za najstarszą, to za ostatnią, to tylko za VAT.
Nie ma sensu w rodzeniu "Za co" w momencie przypisywania wpłat.
Innymi słowy:
księgujesz F/V jako obciążenie. wyliczasz stawkę VAT (jeśli taka ma miejsce). dodajesz, podajesz klientowi sumę brutto do zapłaty.
Potem przychodzi zapłata, a jak ją rozpiszesz to już ustawodawca nie wnika. Ważdne aby się wpłacający z adresatem F/V zgodził.
Raz na ileś tam sprawdzasz saldo klienta. Jeśli spełnione jest równanie:
Dla każdego klienta:
zapłaty >= zobowiązania + koszt 5 minut za komórkę
(a w jednostkach budżetowych to nawet ustawowo powiedziane że jest to koszt upomnienia listem poleconym i nawet odsetek liczyć nie można, ale w księgowości budżetowej to ja dawno już nie siedziałem dane sprzed pół roku)
To dane rozliczenie z klientem olewasz sikiem prostym.
Uwierz mi może biegłym rewidentem nie jestem ale chętnie Cię z jedną umówię. Podaj tylko dane do wystawienia F/V.
kd.