Witam.
Dnia 10 lipca 2014 11:30 Marcin marcin@nicram.net napisał(a):
generalnie sie zastanawiam, czy w takim przypadku jak nasza sprzedaż to 98% usługi telekomunikacyjne, to czy musimy iść do US i zgłosić, że nie będziemy nabijać na kase, czy po prostu przestać nabijać i trzymać rejestry faktur?
Nie wydaje mi się, by był wyraźnie zapisany taki obowiązek. Ale napisanie takiego pisma nigdy nie zawadzi. Oczywiście, pamiętać należy, że to rozporządzenie jest wydawane przeciętnie co dwa lata, więc pod koniec bieżącego roku trzeba będzie przeczytać nowe, czy są w nim jakieś zmiany.
W dniu 9 lipca 2014 23:57 użytkownik Marcin marcin@nicram.net napisał:
dzięki za te arty. my prowadzimy usługi telekomunikacyjne. generalnie tylko to. o co konkretnie chodzi z tymi fizycznymi nie prowadzącymi działalności a tymi co prowadzą? jeśli mam wszystkich 100 klientów i w tym 21 firm, to moja procentowa sprzedaż osobom fizycznym sięga 79% więc nie jestem zwolniony z fiskalizacji?
To nie tak, początkowo liczył się udział usług zwolnionych w całości obrotu (prawdopodobnie ukłon w stronę TP i jej 3. niekompatybilnych ze sobą systemów), teraz należy policzyć kwotę przychodu, która przypada na tych 79. klientów z przykładu. Później należy policzyć, jaki procent z tej kwoty przypada na usługi telekomunikacyjne. I jeśli to jest ponad 80%, to spełnia się warunki zwolnienia z obowiązku rejestrowania obrotu przy pomocy paragonów. Oczywiście, założyłem posiadanie kasy gotówkowej, w przypadku gdy wszystkie wpłaty wpływają na rachunek bankowy i da się je powiązać z wystawionymi fakturami w dalszym ciągu chyba można korzystać ze zwolnienia przedmiotowego. Ale trzeba pamiętać jeszcze o jednym kruczku: jeśli firma sprzedaje sprzęt telewizyjny lub telekomunikacyjny albo np. płyty CD czy karty pamięci z danymi, to wówczas nie ma mowy o zwolnieniu…