W dniu 02.01.2014 12:56, Łukasz Matys napisał(a):
Witam Panow. Nie zgodze sie. PPPoE duzo ulatwia. Jezeli ktos uzywa koncentratora pppoe (w moim przypadku np routerboard ccr), to limit predkosci mamy np za pomoca simple queue na interfejsie pppoe. Zatem czy jest tam ipv4, czy ipv6, a za 100 lat ipv16 - nie ma to znaczenia.
Idac dalej, mamy wdrozony testowo dual-stack, klienci maja jako CPE routerboardy mikrotika. Za pomoca sesji pppoe wstrzykujemy np /56 (min zalecenie od ripe) na interfejsie pppoe, i klientowi odpalamy autokonfiguracje na 'lan'ie'. Klient ma ipv4 i ipv6 - i wszystko w temacie. (na upartego mozna tez zrobic prefix delegation, ale moim zdaniem tracimy wowczas kontrole nad adresami ktore uzywa dany klient). W przypadku 'framed-ipv6-prefix' mamy koniec problemow z logowaniem polaczen klientow. Dany klient ma na stale /56 i dziekuje.
Czekam tylko az bede mogl podac z radiusa do koncentratora pppoe 'Framed-IPv6-Prefix - Ipv6 prefix assigned for the client.' Powinno pojawic sie w LMS'ie cos takiego jak 'wrutowany prefix ipv6 do cpe klienta'. Klikamy, generujemy sobie dla radiusa odpowiednie atrybuty dla sesji pppoe klienta.
Moim zdaniem można temat IPv6 rozwiązać w ten sposób, że dotychczasowo przypisany w LMS IPv4 potraktować jako część adresu sieci IPv6 (młodsze 32-bity adresu sieci IPv6).
Pozdrawiam.
-- Matys Łukasz mobile: (+ 48) 504257944 gg: 6808288