Marcin Król pisze:
podpis elektroniczny w FV wystawianych z LMS decyzja NSA w tej sprawie mowi jasno ze jesli FV jest wysylana droga elektroniczna musi byc podpisana podpisem elektronicznym chodzi o doklejenie podpisu do faktury w pdf
Z tego co pamiętam to tak:
Faktury za usługi telekomunikacyjne nie wymagają podpisu (ani elektronicznego, ani zwykłego).
żadne faktury nie wymagają podpisu zwykłego od maja 2005 (nie tylko za usługi telekomunikacyjne) tzn. od momentu wejścia Polski do unii
Faktury mogą być jedynie dostarczane w formie papierowej - lub uwaga - przez bezpieczny kanał transmisji, który został zaakceptowany przez nadawcę jak i odbiorcę.
W myśl tego, co napisałem powyżej i tego, co napisał JPK o wyroku NSA faktur nie można po prostu udostępnić na stronie do ściągnięcia. To, że ktoś dostanie fakturę mailem lub ściągnie ją ze strony i potem wydrukuje nie oznacza, że taka faktura będzie ważna - w myśl prawa nie można na jej podstawie dokonywać odliczeń podatku (bodajże wyrok NSA dotyczył właśnie tego). Można co najwyżej tak udostępniać duplikaty.
A dlaczego ? Czy różni się faktura wydrukowana z pdf otrzymanego mailem od faktury wydrukowanej z tego samego pdf-a przez wystawcę i wysłanej pocztą ? Tamten wyrok (WSA a nie NSA) mówił o wersjach elektronicznych ale po wydrukowaniu taki dokument spełnia wszystkie wymogi jakie są stawiane dokumentom księgowym, co więcej nie da się odróżnić jednego dokumentu od drugiego (mogę to każdemu udowodnić za każde pieniądze)!!
Jeśli chodzi o bezpieczny kanał transmisji - szczegółów nie podam, podstaw prawnych nie pamiętam, ale dość jasno z tego wynika, że jeśli ktoś chce udostępniać faktury drogą elektroniczną, to stosowny zapis musi się znaleźć w umowie z klientem.
tu się mylisz - tam chodzi o fakturę elektroniczną w sensie rozumienia odpowiedniego rozporządzenia a nie fakturę przekazywaną elektronicznie. Idąc dalej Twoim tropem nielegalne by było drukowanie faktur z programów fakturujących gdyż taka faktura jest w pewnym momencie przekazywana drogą elektroniczną (np z komputera do drukarki, że nie wspomnę o sieci komputerowej w przypadku większych firm), co więcej ta droga nie jest w żąden sposób zabezpieczona. Wniosek tylko faktury wypisywane ręcznie są dozwolone - witajcie w średniowieczu :)
Wracając do podpisu - obecna ustawa o podpisie wymaga, aby oprócz podpisu (na karcie chip) było dostępne bezpieczne urządzenie szyfrujące (tzn. certyfikowane). Takie urządzenie można kupić, a współpraca jego z LMSem jest teoretycznie możliwa, ale trudna. LMS musiał by wygenerować faktury, wysłać je do urządzenia, w którym użytkownik umieścił by kartę z podpisem, zaakceptował dokumenty do podpisu, i po tej operacji LMS mógłby ściągnąć dokumenty z powrotem, aby wysłać je do klientów.
Nie ma możliwości, aby użytkownik który posiada ważny podpis elektroniczny szyfrował dokumenty poza urządzeniem (taki podpis nie będzie ważny). Tak więc automatyczne podpisywanie faktur (w locie) odpada.
Mam poważne obawy co braku tej automatyczności i moim zdaniem jest zbyt oczywiste aby o tym pisać...