Witam Panow. Nie zgodze sie. PPPoE duzo ulatwia.
Jezeli ktos uzywa koncentratora pppoe (w moim przypadku np routerboard ccr), to limit predkosci mamy np za pomoca simple queue na interfejsie pppoe. Zatem czy jest tam ipv4, czy ipv6, a za 100 lat ipv16 - nie ma to znaczenia.
Idac dalej, mamy wdrozony testowo dual-stack, klienci maja jako CPE routerboardy mikrotika. Za pomoca sesji pppoe wstrzykujemy np /56 (min zalecenie od ripe) na interfejsie pppoe, i klientowi odpalamy autokonfiguracje na 'lan'ie'. Klient ma ipv4 i ipv6 - i wszystko w temacie. (na upartego mozna tez zrobic prefix delegation, ale moim zdaniem tracimy wowczas kontrole nad adresami ktore uzywa dany klient). W przypadku 'framed-ipv6-prefix' mamy koniec problemow z logowaniem polaczen klientow. Dany klient ma na stale /56 i dziekuje.
Czekam tylko az bede mogl podac z radiusa do koncentratora pppoe 'Framed-IPv6-Prefix - Ipv6 prefix assigned for the client.'
Powinno pojawic sie w LMS'ie cos takiego jak 'wrutowany prefix ipv6 do cpe klienta'. Klikamy, generujemy sobie dla radiusa odpowiednie atrybuty dla sesji pppoe klienta.
Pozdrawiam.
--
Matys Łukasz
mobile: (+ 48) 504257944
gg: 6808288
Wiadomość napisana przez Robert Rakowski
robert@actus-info.pl w dniu 2 sty 2014, o godz. 11:36:
> W dniu 02.01.2014 11:24, Piotr Polok pisze:
>> W dniu 2014-01-02 11:05, Robert Rakowski napisał(a):
>>> Przyznam od jakiegoś czasu przygotowuję się do przydzielania podwójnej
>>> adresacji. Większym problemem niż po co i jak po stronie ISP może być
>>> po stronie klienta. Większość znanych mi routerów domowych ma takie
>>> wsparcie dla ipv6, że najwyżej markerem na obudowie można
>>> skonfigurować. :)
>>
>> u nas wszyscy klienci mają dzierżawione od nas routery Mikrotika, więc ze wsparciem IPv6 niema problemu, ale i tak technicznie jest to trudne:
>> -musiałyby być 2 koncentratory PPPoE jeden co rozdaje IPv4, drugi IPv6,
>> -shapper który tnie klientom pasmo musiałby ciąć po adresie MAC, niezależnie od tego jaki ma adres IP,
>> -klient musiałby mieć 2 klienty PPPoE pobierające adresy z różnych 'service',
>> -routing na urządzeniu klienta musiałby wiedzieć jakie zasoby sieciowe są dostępne na IPv4 a jakie po IPv6, tak aby wiedzieć gdzie kierować ruch.
>>
>> wygląda na to że ostatni wymóg dyskwalifikuje tą koncepcję, czy masz jakiś inny pomysł na to ?
>>
> Dlaczego uważasz, że przycinanie prędkości trzeba robić po adresie MAC? Skoro używasz mikrotik możesz do kolejki przypisać dwa adresy IP, w Linuksie jak sądzę podobnie.
> Natomiast PPPoE faktycznie komplikuje konfigurację sieci. Jednak Tobie przy Mikrotiku jest łatwiej - tam zdołasz uruchomić (chyba;) dwóch klientów pppoe, na cudzie internetu domowego czyli tplinku można o tym zapomnieć. Poza tym, co dalej z komputerami będącymi za tym routerem, przecież mikrotik nie ma infrastruktury NAT dla IPv6, więc pppoe dla routera się za bardzo nie sprawdzi. Musiałbyś routować jakąś niewielką pulę adresów do każdego z klientów, i na jego routerze już przydzielać do komputerów.
>
>
> --
> pozdrawiam
> Robert Rakowski
> tel:717187464
>
> _______________________________________________
> lms mailing list
> lms@lists.lms.org.pl
>
http://lists.lms.org.pl/mailman/listinfo/lms