On Sat, 19 Jul 2008 10:51:15 +0200 (CEST), jczarniak wrote
mi sie podoba pomysl z odczytem sygnalu i kolorem ( moc sygnalu ), najprawdopodobniej mikrotik przychodzi tutaj z pomocna dlonia :) a chyba kazda dobra siec jest oparta na tym rozwiazaniu. kolejny projekt LMS rozwoju wchodzi w gre oprocz snmp?
Tak jak to przedstawiles brzmi to calkiem sensownie. Pare opcji o ktorych napisales bede musial przemyslec ale o fukcjonalnosciach zwiazanych z wi-fi raczej nie ma mowy bo generalnie wszedzie gdzie sie tylko da klade szkło lub miedz. Wiec przydatnosc czegos takiego dla mnie byla by w przyblizeniu zerowa. Oczywiscie nie ma problemu dopisac czegos takiego jesli ktos za to zaplaci (mam dosc taniego programiste - moge wyporzyczyc :) ) albo samemu jesli kod zostanie otwarty.
Na razie 4 osoby napisaly wprost do mnie, ze sa zainteresowane. Minimalna kwota to 300zl. Ponizej tego nie ma raczej szansy abym przepchnal to w finansowym.
lms mailing list lms@lists.lms.org.pl http://lists.lms.org.pl/mailman/listinfo/lms
Ja też dorzucę 50zł, jak mapa będzie rozmieszczać urządzenia także według współrzednych gps na mapie i kod zostanie uwolniony, zaakceptowany przez develperów i właczony do wersji cvs (nie powinna byc z tym chyba problemu). Potem chętnych programistów/developerów bedziemy opłacać (ja tez się dorzucę) aby dorabiali dodatkowe bajery o korych pisałem jak wizualizacja wybranych parametrów monitorowanego przez snmp urządzenia (uptime, SNR, ilośc aktywnych klientów na bsu lub switchu i inne parametry nie tylko charakterystyczne dla urzadzeń wifi czy wimax ale i dla switche zarzadzalnych i zarządzalnych media-konwerterów czy routerów) Nie da się w zasadzie wszystkiego przewidziec co ludzie bedą chcieli monitorować i wizualizowąc na takiej fajnej mapie przez snmp więc wystarczy przewidzieć odpowiednie tabele i rekordy w bazie aby dało sie wrzucać cokolwiek co ludzie sobie w skryptach napiszą i co im zwróci snmpget czy snmpwalk :-) kilka ogólnych parametrów o ktore można zapytać przez snmp każde urządzenie bez względu na jego przeznaczenie można przewidziec i wizualizowac od razu i umiścić na stałe, reszta do indywidualnego oprogramowania.
np każde urządzenie bez wyjątku odpowie na takie polecenie
snmpwalk -c public -v2c -Ovq 10.0.0.1 system
takie polecenie zwraca dosyć duzo pożytecznych informacji o każdym urządzeniu
gdzie public to oczywiście community (tylko do odczytu najlepiej) a 10.0.0.1 to przykładowy adres ip urządzenia odpytywanego
wszystkie te parametry można pobrać już teraz z baz lms, community to przecież hasło może być (zanim ktoś sie zlituje i dorobi dodatkowe pola do urządzeń dla snmprpasswd i snmprwpasswd, ip to oczywiście ip urządzenia
dodatkowe kwerendy snmp które mają się pokazać po kliknięciu na ikonkę urządzenia każdy mógłby dopisać sobie sam wiedząc o co chce zapytać i co chce dostać a można dostać precyzyjne odpowiedzi w postaci pojedynczej wartości więc obrazowanie tego to już łatwizna jak się ma interaktywną mapę i może manipulować ikonkami urządzeń za pomocą skryptów
dla przykładu z zycia żeby nie było że bujamy w obłokach:
takie zapytanie urządzenia klienciego Tsunami MP11 Proxima:
snmpget -cpublic -v2c -Ovq 10.0.0.1 .1.3.6.1.4.1.11898.2.1.2.5.2.1.3.3
zwróci siłe sygnału stacji bazowej jaką mierzy radio klienta
zaś takie
snmpget -cpublic -v2c -Ovq 10.0.0.1 .1.3.6.1.4.1.11898.2.1.2.5.2.1.2.3
zwróci poziom szumów jaki jest mierzony
takie jednak zapytanie można zadawać jak się zna OID-y danego sprzetu i parametry ukryte pod nimi więc to ludziska bedą sobie musieli znaleźć i dopisać sami dopisując jeszcze poszczególne kwerendy do konfiguracji :-)
pozdrawiam Dariusz Kowalczyk
!DSPAM:48820c3c197664042098162!