maniac@sistbg.net pisze:
Sam kiedyś trawiłem temat not odsedkowych, ale niejasność przepisów mnie skutecznie zniechęciła. Z tego co pamiętam (teraz pamięć może mnie mylić), to te problemy które były najistotniejsze:
- nota staje się zdarzeniem księgowym w momencie jej zapłacenia, a nie
wystawienia (inaczej niż Fa Vat).
- Nie było dla mnie w 100% jasne kiedy wystawia się noty odsedkowe,
ale najbardziej prawdopodobne jest to, że po zapłaceniu odsetek.
Noty odsetkowej można wogóle nie wystawiać, jest to dobra wola wystawiającego, niemniej przyjęło się, że się je wystawia. (Mi np. netia czasem przyśle za ileś tam dni notę odsetkową do zapłaty).
- Jeżeli tak to noty odsedkowe wypada chyba powiązać z wezwaniami do
zapłaty.
Dokładnie, podstawą do żądania odsetek jest wezwanie do zapłaty wraz z odsetkami, przy czym wystarczy w wezwaniu wezwać do zapłaty kwoty głównej + odsetki (ustawowe/maksymalne w zależności co jest w umowie). Nie mniej dobrze by było ujawniać te odsetki, bo ludzie sobie tego nie liczą.
- Na pewno powinny być powiązane z fakturami, bo lista fa których
dotyczy nota powinna się znaleść na nocie odsedkowej.
- W wypadku not obciążeniowych za każdym razem powinna być informacja
na jakiej podstawie jest wystawiona (np, art taki i siaki punkt owaki umowy numer z dnia).
Wystarczy KC:
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r., Nr 16, poz.93, z późn. zm.): "*Art. 359. § 1.* Odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu.
*§ 2.* Jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe.
*§ 3.* Rada Ministrów określa, w drodze rozporządzenia, wysokość odsetek ustawowych, kierując się koniecznością zapewnienia dyscypliny płatniczej i sprawnego przeprowadzania rozliczeń pieniężnych, biorąc pod uwagę wysokość rynkowych stóp procentowych oraz stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego.
*Art. 481. § 1.* Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
*§ 2.* Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe. Jednakże gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej niż stopa ustawowa, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy.
*§ 3.* W razie zwłoki dłużnika wierzyciel może nadto żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych.
*Art. 482. § 1. *Od zaległych odsetek można żądać odsetek za opóźnienie dopiero od chwili wytoczenia o nie powództwa, chyba że po powstaniu zaległości strony zgodziły się na doliczenie zaległych odsetek do dłużnej sumy.
*§ 2.* Przepis paragrafu poprzedzającego nie dotyczy pożyczek długoterminowych udzielanych przez instytucje kredytowe."
Mnie osobiście przeraża skala tego co jest do zrobienia.
:)