ok, z tymi assigned allocated, co jeśli klientowi nie dam podsieci, tylko kilka kolejnych adresów? te adresy będę kontrolował ja, nikt inny.
W dniu 7 stycznia 2014 15:05 użytkownik Andrzej Wolski taihen@taihen.org napisał:
On 02 Jan 2014, at 14:21, Robert Rakowski robert@actus-info.pl wrote:
W dniu 02.01.2014 13:30, Łukasz Matys pisze:
Nic na to nie poradzisz, policy jest takie ze PI nie mozesz dac end userowi. Nie wierze ze jakis LIR odwazylby sie kombinowac - RIPE od razu by go wyprostowalo. Pozdrawiam.
To do czego służy wniosek o PI-IPv6 jeśli nie właśnie dla klientów?, LIR nie dostaje PI tylko alokację na potrzeby swojej infrastruktury i PA klientów.
Tutaj trzeba rozróżnić dwa pojęcia wg podejścia społeczności RIPE do tematu adresów.
Adresy mają dwa statusy:
- allocated
- assigned
Status ALLOCATED ma blok adresów który jest przydzielany dla LIRa (PA) na jego potrzeby (bez rozróżnienia czy to infrastruktura LIRa czy sieć klienta LIRa), ten status nie oznacza że adresy są w użyciu a tylko sam fakt przydziału.
Status ASSIGNED oznacza że adresy ktore ten assignment pokrywa są w użyciu.
Patrząc od strony LIRa, dostaje on pule adresow (PA - domyślnie /32 w IPv6) z statusem ALLOCATED (który jest też w bazie RIPE). Z tej większej puli przydziela sobie siec np. /48 dla swojej infrastruktury i tworzy dla tego /48 obiekt w bazie RIPE z opisem kto używa adres i nadaje mu status ASSIGNED, tak samo przydziela klientowi podsieć robi dokładnie to samo czyli przydziela podsieć np. /56 i następnie tworzy obiekt w bazie RIPE z opisem kto używa i statusem ASSIGNED. I tak powoli przydziela do użytku sieci z swojej alokacji aż do momentu gdy alokacja zostaje wyczerpana więc prosi o następną od RIPE NCC pokazując w bazie RIPE jak dotychczas przydzielał adresacje jako dowód.
Teraz, różnica pomiędzy PI a PA jest taka że PI to ASSIGNMENT a PA to ALLOCATION. Adresacja PI jest dla podmiotów/osób które chcą niezależności adresacji od swojego dostawcy dla swojej infrastruktury. Głównym użytkownikiem adresacji PI są jakiekolwiek firmy lub organizacje ale nie dostawcy Internetu. Jeżeli chodzi o IPv6 dostawca ktory ma PI nie może jej przydzielić nikomu innemu ponieważ jego adresacja ma już status ASSIGNED i przydzielenie jej części innemu podmiotowi oznacza SUBASSIGNEMENT a to jest zabronione ponieważ oznacza że ta sama adresacja jest używana w dwóch miejscach. Aktualny dokument RIPE-552 (http://www.ripe.net/ripe/docs/ripe-552) w punkcie 7 ma specjalnie zaznaczone że "The PI assignment cannot be further assigned to other organisations". Jak to wygląda wizualnie można zobaczyć w materiałach szkoleniowych RIPE NCC (http://www.ripe.net/lir-services/training/material/IPv6-for-LIRs-Training-Co... strona 13).
Ktoś może powiedzieć pewnie że w IPv4 można było przydzielać _adresy_ klientom z puli PI. Jasne, będzie miał racje, ale tutaj wychodzą różnice pomiędzy IPv6 a IPv4. W IPv4 PI można było przydzielić klientowi _adres_ (a klient robi NAT) a jeden adres można uważać za część swojej infrastruktury (pule dla DSL czy nawet LAN, poprostu każdy klient ma jeden adres na routerze który zazwyczaj jest kontrolowany przez dostawce). Niestety w IPv6 nie przydzieli się klientowi jeden _adres_, zawsze przydziela się podsieć a wtedy ta sieć jest kontrolowana przez klienta i to jest uważane za SUBASSIGNEMENT i jest zabronione. Hostmasterzy bardzo na to zwracają uwagę i nie polecałbym nikomu naginać rzeczywistość bo "przyjaciel" waszej firmy może do RIPE NCC zglosić nadużycie i wtedy schody.
PS LIR też może otrzymać PI i wielu LIRow prosi o to aby mieć jasne rozróżnienie co jest ich infrastrukturą a co przydzielają klientom. -- Andrzej Wolski aka Taihen mailto/xmpp: taihen@taihen.org
lms mailing list lms@lists.lms.org.pl http://lists.lms.org.pl/mailman/listinfo/lms