Re: Opłaty stałe - założenia bazy danych
On Wed, 7 Jan 2004, A.L.E.C wrote:
Mam zamiar si=EA za to zabra=E6, prosz=EA sugestie na temat moich za=B3o=BF= e=F1 odno=B6nie bazy danych.
create table payments ( [..] );
Heh, mialem przygotowac rozwiazanie jak tylko uporam sie z webmailem ale poniewaz temat wyszedl wczesniej to sprobuje z glowy.
Wydaje mi sie ze powyzsza tabela jest niepotrzebna, tabela cash pelni taka funkcje, natomiast to czego IMHO brakuje to powiazan pomiedzy tabela cash (czy ogolniej strona MA) z tabela invoices (czy ogolniej strona WINIEN). Taka rzecz nazywa sie rozrachunki. Natomiast rzeczywiscie payments jest chyba wlasciwsza nazwa. A i przydalo by sie pole ktore okreslaloby rodzaj rejestru do ktorego wplynela platnosc czyli kasa, rachunek bankowy itp.
struktura jest w miare prosta: create table rozrachunki ( id int notnul auto_increment, invoice_id int, value decimal(9,2), date timestamp??, adminid int ); poza tym moznaby dolozyc do tabel cash/payments i invoices pole 'rozliczone bool' tak aby uniknac przerosnietych odpowiedzi z kwerend przy pracy z rozrachunkami. i z tabeli cash moze wyleciec pole invoiceid.
Czemu tak powinno byc? (IMHO) Zdaza sie ze klienci nie placa za faktury calej kwoty tylko w 'ratach' albo placa naraz za kilka faktur stad pole invoiceid nie zawsze jest skuteczne, mamy prawo zaliczac wplaty od nieterminowych klientow w pierwszej kolejnosci na odsetki, a w takim przyadku elastyczne podejscie do tematu rozrachunkow jest niezbedne. (zakladamy ze noty odsetkowe dodajemy do tabeli invoices (z jakas flaga zeby bylo wiadomo ze to nota i zeby przyadkiem nie trafila do rejestru sprzedazy))
--=20 Pozdrawiam Aleksander Machniak ( A.L.E.C )
Grzegorz Stanislawski
uczestnicy (1)
-
stangrze@coley.netitel.pl