Re: [lms] Nowy modul mapy
Friday 18 July 2008 15:45:05 napisałeś(-łaś):
No ta lista to chyba nie jest dla kabareciarzy :-)
Dariusz Kowalczyk
Ja akurat nie widze zupelnie potrzebu dodawania czegos takiego no i na pewno placenia za to programistom. Z rzeczy ktore jeszcze moi technicy chcialiby aby zostaly dodane jest na pewno historia aktywnosci poszczegolnych hostow. Ale na razie nie widze potrzeby dodawania innych bajerow. Po otwarciu kodu oczywiscie nie ma zadnego problemu aby to sobie dopisac....
On Fri, 18 Jul 2008 16:34:03 +0200, Jaroslaw Czarniak wrote
A ja widze taką potrzebe i to wielką. Wystarczy ruszyć wyobraźnią, taki dla nie których bajer dla innych jest bardzo potrzebną sprawą. Jednym rzutem oka na mapę miasta czy miejscowości można zobaczyć gdzie jest największe zagęszczenie klientów i jaki jest ich rozkład na terytorium działania firmy. Dwa podłączając pod ta mapę interaktywne statusy zczytywane przez snmp z urządzen np SNR, siła sygnału oraz kanały radiowe na jakich pracują klienci można zobrazować i ocenic jakie jest pokrycie danego terenu koniec końcow terminale klientów stają się wtedy czujnikami dostarczającymi danych na temat siły sygnału i zakłóceń baaa bez problemu kolorem (intensynością jego) linii łaczącej na mapi klienta z BSU można obrazować (nie tylko tekstowo) także obciązenie generowane przez danego klienta w postaci np % przepustowośći całej stacji bazowej ...możlwiosći jest wiele.
Wrowadznei romieszczenia według współrzednych GPS może tylko pomóć stosunkowo słabym algorytmom rozmieszczajacym urzadzenia na obecnej mapie w rozmieszczeniu urządzeń zdejmując z argorytmów cieżar optymalizacji ułożenia urządzeń.
Użycie współrzednych GPS mże si ewydac smieszczne firmom ktore sprzedaja dostęp kablowy ale na pewno wyda sie przydane firmo sprzedajacym internet bezprzewodowy czy to wi-fi czy wimax.
Ktoś powie a skąd ja wezmę wspórzedne GPS przecież nie bedę objeżdżał klientow ...a przecież jest google map i można sobie te współrzędne odczytac wodząc myszką po ulicahc miasta czy po górkach i dolinach na wsi. nawet jeśli odczyta się te współrzedne tylko szacunkowo to wygenerowana tak mapa będzie o niebo bardziej przydana do planowania i rozwoju sieci niż całkowicie nieczytelna przy dużym skomplikowaniu sieci obecna.
Pomijam tu fakt że technikowi potem łatwo dojechać do takiego klienta jak wie gdzie og szukać :-).
Zwłaszcza że nie trzeba się wiele natrudzić żeby LMS potrafił coś takiego na pewno jest to prościej zrobić niż wymyśleć optynalny algorytm do rozmeszczenia kilkuset urządzeń na obecnej mapie. Aby to zrobic LMS powinien: 1. umożliwić wczytanie obrazka z mapą terenu i wyświetlenie go jako tło mapy składającej sie z siatki kartograficznej, widoczność siatki można wyłaczać lub właczać 2. umożliwić skalibrowanie tego obrazka czyli wpisanie wspłórzednych gps jego wierzchołków 3. umożliwić skalowanie obrazka 4. odczytywać wsołrzedne gps wklepane przez admina w pola "lokalizacja" urządzeń i komputerów
i tyle :-)
p.s. fajnie by było gdyby umożłiwiał i zapamietywał ręczna korektę położenia urządzeń i komputerów
Dariusz Kowalczyk
!DSPAM:4880b15e322496491211187!
Witam!
W liście datowanym 18 lipca 2008 (19:55:04) napisano:
mi sie podoba pomysl z odczytem sygnalu i kolorem ( moc sygnalu ), najprawdopodobniej mikrotik przychodzi tutaj z pomocna dlonia :) a chyba kazda dobra siec jest oparta na tym rozwiazaniu. kolejny projekt LMS rozwoju wchodzi w gre oprocz snmp?
Tak jak to przedstawiles brzmi to calkiem sensownie. Pare opcji o ktorych napisales bede musial przemyslec ale o fukcjonalnosciach zwiazanych z wi-fi raczej nie ma mowy bo generalnie wszedzie gdzie sie tylko da klade szkło lub miedz. Wiec przydatnosc czegos takiego dla mnie byla by w przyblizeniu zerowa. Oczywiscie nie ma problemu dopisac czegos takiego jesli ktos za to zaplaci (mam dosc taniego programiste - moge wyporzyczyc :) ) albo samemu jesli kod zostanie otwarty.
Na razie 4 osoby napisaly wprost do mnie, ze sa zainteresowane. Minimalna kwota to 300zl. Ponizej tego nie ma raczej szansy abym przepchnal to w finansowym.
!DSPAM:4881b883152725156419305!
Dnia 19-07-2008 o 15:50:18 Łukasz Rostalski lukasz@rostalski.pl napisał(a):
odemnie 100 jesli by bylo zczytywanie sygnalow z mt i pozycje gps na obrazie mapy
On Sat, 19 Jul 2008 10:51:15 +0200 (CEST), jczarniak wrote
Ja też dorzucę 50zł, jak mapa będzie rozmieszczać urządzenia także według współrzednych gps na mapie i kod zostanie uwolniony, zaakceptowany przez develperów i właczony do wersji cvs (nie powinna byc z tym chyba problemu). Potem chętnych programistów/developerów bedziemy opłacać (ja tez się dorzucę) aby dorabiali dodatkowe bajery o korych pisałem jak wizualizacja wybranych parametrów monitorowanego przez snmp urządzenia (uptime, SNR, ilośc aktywnych klientów na bsu lub switchu i inne parametry nie tylko charakterystyczne dla urzadzeń wifi czy wimax ale i dla switche zarzadzalnych i zarządzalnych media-konwerterów czy routerów) Nie da się w zasadzie wszystkiego przewidziec co ludzie bedą chcieli monitorować i wizualizowąc na takiej fajnej mapie przez snmp więc wystarczy przewidzieć odpowiednie tabele i rekordy w bazie aby dało sie wrzucać cokolwiek co ludzie sobie w skryptach napiszą i co im zwróci snmpget czy snmpwalk :-) kilka ogólnych parametrów o ktore można zapytać przez snmp każde urządzenie bez względu na jego przeznaczenie można przewidziec i wizualizowac od razu i umiścić na stałe, reszta do indywidualnego oprogramowania.
np każde urządzenie bez wyjątku odpowie na takie polecenie
snmpwalk -c public -v2c -Ovq 10.0.0.1 system
takie polecenie zwraca dosyć duzo pożytecznych informacji o każdym urządzeniu
gdzie public to oczywiście community (tylko do odczytu najlepiej) a 10.0.0.1 to przykładowy adres ip urządzenia odpytywanego
wszystkie te parametry można pobrać już teraz z baz lms, community to przecież hasło może być (zanim ktoś sie zlituje i dorobi dodatkowe pola do urządzeń dla snmprpasswd i snmprwpasswd, ip to oczywiście ip urządzenia
dodatkowe kwerendy snmp które mają się pokazać po kliknięciu na ikonkę urządzenia każdy mógłby dopisać sobie sam wiedząc o co chce zapytać i co chce dostać a można dostać precyzyjne odpowiedzi w postaci pojedynczej wartości więc obrazowanie tego to już łatwizna jak się ma interaktywną mapę i może manipulować ikonkami urządzeń za pomocą skryptów
dla przykładu z zycia żeby nie było że bujamy w obłokach:
takie zapytanie urządzenia klienciego Tsunami MP11 Proxima:
snmpget -cpublic -v2c -Ovq 10.0.0.1 .1.3.6.1.4.1.11898.2.1.2.5.2.1.3.3
zwróci siłe sygnału stacji bazowej jaką mierzy radio klienta
zaś takie
snmpget -cpublic -v2c -Ovq 10.0.0.1 .1.3.6.1.4.1.11898.2.1.2.5.2.1.2.3
zwróci poziom szumów jaki jest mierzony
takie jednak zapytanie można zadawać jak się zna OID-y danego sprzetu i parametry ukryte pod nimi więc to ludziska bedą sobie musieli znaleźć i dopisać sami dopisując jeszcze poszczególne kwerendy do konfiguracji :-)
pozdrawiam Dariusz Kowalczyk
!DSPAM:48820c3c197664042098162!
Saturday 19 July 2008 17:45:08 Dariusz Kowalczyk napisał(a):
Z tym gps'em to chyba sie nie da abym zlecil dopisanie tegos takiego bo mi/nam cos takiego jest nie potrzebne i nie mial bym sie jak z takiego wydatku wytlumaczyc. Jesli chodzi o uwolnienie, zaakceptowanie itd to z tym nie powinno byc problemu - tak przynajmniej Alex mi pisal jakis czas temu.
uczestnicy (7)
-
Dariusz Kowalczyk
-
Jan Łukasz Ciećko
-
Jaroslaw Czarniak
-
jczarniak@jarsat.pl
-
node
-
SoNiC
-
Łukasz Rostalski