Re: Jak sobie radzicie gdy ktoś ma dwa kompy na dwóch taryfach ?
Krzysztof Drewicz napisał(a):
Korzystam z FreeBSD i IPFW/DUMMYNET, gdzie mogę sobie zdefiniować rurkę o zadanej przepustowości i do niej wrzucić dwa różne Ipki klienta.
A dzieliłeś się skryptami? Jak nie to "na co jeszcze czekasz". Zobacz ten niby mój i pokaż swoje.
Nie dzieliłem się bo narazie niema czym. Dotychczasowe rozwiązanie polegało na zmianie adresu IP podczas blokowania na adres z podsieci "banowanej" (był to zazwyczaj wycinek danej sieci o wielkosci /24, który poprostu nie był natowany).
Rozwiązanie działające poprawnie ale mnie nie satysfakcjonujące z kilku powodów nad którymi nie będę się rozpisywał.
Jak spłodzę coś sensownego to napewno się podziele.
Ale co w przypadku gdy Klient ma np abonament na 64kbit/s na jeden z kompów a 128kbit/s na dwa inne (działające zamiennie) - taki oto przykład wymyśliłem.
Co wtedy ?
Prosto. Według polityki firmy.
No to to jest oczywiste - bardziej chciałem poznać stosowane przez innych praktyki.
Taryfa występuje jako zobowiązanie i niema jako tako powiązania z hostami klienta.
- Jak sobie radzicie w takiej sytuacji ?
Zapytanie do bazy o listę ip danego klienta, potem wspólna rurka w dummynecie
Wszystko OK ale co w sytuacji, gdy klient ma wykupione dwie taryfy - np. 512kbit/s dla swojego kompa-zasysacza i 64kbit/s dla córki gadu-gadacza (przykład może mało realny ale to niema znaczenia)
Jak postapiłbyś wtedy ?
można przyjąć poniekąd słuszne i proste założenie że jeden klient ma max 4/8/16 ip w sieci "swojej" i numerować lan np tak:
192.168.1.16-31 klient_1, 192.168.1.32-63 klient_2,
Wtedy rurki są "binarne" tzn można mieć ładne maski.Jeśli komuś przeszkadza wymaganie umiejętności liczenia to można nawet mieć 10X.nr_klienta.nr_pc. Adresów w RFC1918 jest dużo.
Wszystko ładnie i pięknie ale przeróbki, które robię zostały wymuszone tym, że "zostaliśmy" LIR'em i chcemy dać każdemu klientowi publiczny adres IP więc z "frywolną" asdresacją/numeracją nie poszalejemy.
- Jaki macie stosunek do sytuacji, gdy ktoś wepnie sobie w sieć
switch a do switch'a dwa kompy. Wtedy tą swoją wykupioną prędkość i tak dzieli na dwa kompy ale czy sam fakt tego, że jawnie ma podłączone jednocześnie dwa kompy nie przeszkadza wam ?
A chgw, to ustala polityka firmy. Są takie które mówią: pasmo jedno, kompuerów ile chcesz, ale jeśli nie masz własnego switcha inaczej +5 pln/m-c za dzierżawę portu. Są też takie które mówią: nawet jeśli masz włsnego switcha to płacisz extra 20-30% abonamentu za dodatkowe komputer. Są też takie które mają abonament na komputer i tyle.
ponownie - pytałem bardziej o przykłady postępowania stosowane przez was
Wybierz sobie coś po środku, bo sytuacja w której ktoś musi extra dopłacać ponad 50 zł za drugi komputer jest po prostu chora i powoduje uciekanie klientów.
Zgadzam sie w całej rozciągłości
-- pozdrawiam Łukasz Wojciechowski
uczestnicy (1)
-
Łukasz Wojciechowski