A.L.E.C pisze:
On 07.05.2010 14:31, maniac@sistbg.net wrote:
- cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty
podatku (cenę jednostkową netto); 8) wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto); 9) stawki podatku; 10) sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu; 11) kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku; 12) kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.
Co do liczenia, to AFAIK "umowną cenę" towaru można mieć wyznaczoną albo w kwotach brutto, albo w kwotach netto. Jak jest w brutto, to liczymy od kwoty brutto, jak w netto, to liczymy od kwoty netto. To rozporządzenie w par. 8 podaje jeden ze sposobów liczenia podatku vat (od kwoty brutto) "gy sprzedawca stosuje jako ceny umowne ceny brutto".
Z czego wynika jasno, że na jednej fakturze nie powinny się znaleźć jednocześnie cena jednostkowa netto i brutto, a także wartość sprzedaży netto i brutto. Albo netto albo brutto (podpunkty 7 i 8). Tak jak teraz na to patrzę, to może struktura bazy LMSa nie jest bardzo zła, tylko brakuje zdecydowania (a może opcji), że trzymamy się tylko kwot brutto.
Trzeba zacząć od modyfikacji szablonów faktur tak aby w miejsce kolumny cena jednostkowa netto wstawić cenę jednostkową brutto. Ponieważ jestem kiepski z księgowości pytanie do was, czy wybranie zasady że operujemy tylko na kwotach brutto jest właściwe? Może lepiej trzymać się kwot netto? A może potrzebujemy dwóch metod, jeśli tak to w jaki sposób się je wybiera (kiedy stosuje), czy to zależy od firmy, klienta, czy usługi/towaru?
Na fakturze może być netto lub brutto byleby byłaby tabelka podsumowująca i tam musi być netto i brutto ...