Cytowanie "A.L.E.C" alec@alec.pl:
On 05.05.2010 23:23, iNTERNET wrote:
Bo liczy według brutto i potem wylicza netto od wyliczonej kwoty brutto zaokrąglając po drodze. czyli 0,49*1,22 (+VAT 22%)=0,5978 po zaokrągleniu=>0,60*1028=616,8/1,22(wyliczamy kwotę netto)=505,57
Jestem pewien, że takie wyliczenia są zgodne z prawem dla US (w sumie metody) ale proszę nie żądajcie od mnie podstawy prawnej - nie wiem i nie będę szukał - zapytajcie u księgowej lub w najbliższym US...
Ja jestem prawie pewien, że nie są zgodne z prawem. Podatek powinno się liczyć od cen netto. Cen brutto (jednostkowych) w zasadzie na fakturze nie trzeba podawać.
Jest to napisane w rozporządzeniu:
ROZPORZNDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i us?ug, do których nie maja zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i us?ug
1) imiona i nazwiska lub nazwy będą nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy; 2) numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeniem ust. 10 i 11; 3) numer kolejny faktury oznaczonej jako ,,FAKTURA VAT"; 4) dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury; 5) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi; 6) miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług; 7) cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto); 8) wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto); 9) stawki podatku; 10) sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu; 11) kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku; 12) kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.
Co do liczenia, to AFAIK "umowną cenę" towaru można mieć wyznaczoną albo w kwotach brutto, albo w kwotach netto. Jak jest w brutto, to liczymy od kwoty brutto, jak w netto, to liczymy od kwoty netto. To rozporządzenie w par. 8 podaje jeden ze sposobów liczenia podatku vat (od kwoty brutto) "gy sprzedawca stosuje jako ceny umowne ceny brutto".
Skarbówkę interesuje netto i podatek, w dodatku od całkowitej kwoty (netto) faktury a nie poszczególnych pozycji. Przy liczeniu "lmsowym" tzw. "krzyżówka" się nie zgadza.
Było już o tym wiele razy na liście. LMS liczy źle, ale ponieważ jest to błąd projektowy, wymaga więcej pracy i jak na razie nikomu się nie chciało tego poprawiać (czyt. wszyscy używają kwot pełnych które nie powodują problemów).