Dnia 2010-05-11, wto o godzinie 15:32 +0200, Robert pisze:
Przekombinujecie według mnie, nigdy nie widziałem faktury, na której mają być tylko wartości brutto. Każda ma netto i brutto (cenę jednostkową i wartość) i basta :)
podzielam powyzsza opinie. wszyscy rozliczaja sie netto a lms (w domysle czesc ISP) bedzie brutto ? moim skromnym zdaniem troche to niedorzeczne. nie znam firm rozliczajacych cos brutto ani zadnego wiekszego sprzedawcy (hmm poprawie sie, zadnego sprzedawcy) rozliczajacego cos brutto. trzymajmy sie tego co w tym kraju przyjelo sie jako standard bo tworzenie nowych nikomu na dobre nie wyjdze.
Po pierwsze - mało kto z klientów ISP rozlicz się netto. Po drugie - jest mnóstwo takich sprzedawców, każdy z nas codziennie pewnie koło kilku takich większych przejeżdża. Chyba każdy market wystawia właśnie faktury VAT brutto (ja właśnie obejrzałem faktury z Praktikera i Saturna). Po trzecie - z tym standardem byłbym ostrożny, prawo wyraźnie nakłada na sprzedawców i usługodawców obowiązek podawania cen i rozliczania się z klientami indywidualnymi w cenach brutto. Wyobraźmy sobie sytuację operatora VoIP, który podaje klientom ceny brutto i tak taryfikuje koszty połączeń w billingu a dla odmiany wystawia faktury w cenie netto. Weźmy dla przykładu dwie popularne stawki - 7 i 9 groszy brutto (odpowiednio 6 i 7 netto). Na jednej fakturze wystawionej w cenach netto dla klienta, który "wydzwonił" 100 minut w tej taryfie będziemy mieli odpowiednio różnicę 32 groszy na niekorzyść klienta przy taryfie za 7 groszy oraz 46 groszy na niekorzyść operatora. Oczywiście można to obejść wystawiając fakturę na "usługi telekomunikacyjne" ogółem, tylko w tym przypadku niezależnie jak będą się nazywały kolumny na fakturze i tak de facto mamy do czynienia z fakturą brutto.